Lege Artis zahradní architektura a zahradní jezírka

Blog


⊲ Zpět na seznam článků

Zahradní bazén bez chemie

Zahradní vodní plochy už nemusí být jen chemikáliemi udržované polykarbonátové nádrže. Za pozornost stojí koupací jezírka nebo bio bazény, které jsou estetickými, živými celky, vhodně doplňující kompozici celé zahrady. A slouží samozřejmě i ke koupání. Voda se v nich čistí pouze biologickými procesy (biofiltrací), které mohou být navíc podpořeny i technickými prostředky. Biofiltrací se dosahuje měkké, přirozeně čisté vody, která je bez zápachu a nevyvolává nepříznivé reakce kůže.

Přírodní koupací plochy se dají rozdělit na koupací jezírka a biobazény podle toho, na jakém principu probíhá čištění vody.Přírodní koupací jezírko je postaveno na modelu stojaté vody bez přítoku s bakteriemi, zooplanktonem a vodními rostlinami, které jsou základními biologickými pilíři mechanismu jejich čištění. Pro čistou vodu je důležitá rovnováha všech těchto organismů. Přírodní koupací jezírka jsou rozdělena na užitkovou zónu určenou ke koupání a na regenerační zónu, která slouží k úpravě vody.

Koupací jezírko představuje živý celek. Voda v něm se nejčastěji označuje jako čistá, čirá a biologicky stabilizovaná. Je vhodné především pro příznivce přírodních zahrad a těch, kteří nechtějí věnovat údržbě příliš energie a raději nechávají starostlivost o jezírko na přírodě samé. Je však možné ji trochu pomoct, když vybudujeme koupací jezírko s odsáváním hladiny nebo s pomalým mineralizačním filtrem.

Biobazény jsou uměle vytvořené biotopy, u kterých úprava vody probíhá také biologickým způsobem (na rozdíl od konvenčního bazénu, kde jsou k úpravě vody používány převážně chemikálie). Jejich konstrukce imituje přírodní model proudící vody a čištění probíhá pomocí mikroorganismů v biofilmovém filtru. Vzhledem k tomu, že jsou biobazény většinou vybudovány na menší ploše, není údržba časově příliš náročná a lze ji částečně automatizovat. Zatímco u koupacích jezírek jsou rostliny k čištění vody klíčové, biobazény rostliny nepotřebují a pokud v nich jsou, plní pouze estetický účel.

Máte dotaz ohledně koupacího jezírka nebo biobazénu?
Napište nám
michal@la-zahrady.cz

ilustrační obrázek

⊲ Zpět na seznam článků